Wydanie I
Poznań 2024
Format 16,5x23,5 cm
ISBN 978-83-68006-74-2
ss. 212
język: polski
Problematyka związana z funkcjonowaniem branży transportowo-logistycznej nie jest nowym zagadnieniem badawczym, ale w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych nabiera szczególnego znaczenia. W klimacie niepewności, zmienności i ryzyka systemowego niekorzystne czynniki mogą znacząco zmienić współczesny świat. Globalna gospodarka jeszcze nie do końca otrząsnęła się z pandemii, a na horyzoncie już pojawiło się widmo kryzysu gospodarczego. Do tego wszystkiego rozpętało się piekło wojny w Ukrainie, które trwa już prawie trzy lata. Konflikt zbrojny w Ukrainie niesie za sobą tragiczne konsekwencje nie tylko dla tego kraju, lecz skutki gospodarcze są odczuwalne również w Polsce, szczególnie w branży TSL. Przerwanie większości łańcuchów dostaw na kierunku wschodnim wpływa na zaprzestanie lub ograniczenie produkcji w wielu przedsiębiorstwach, co z kolei powoduje mniejsze zapotrzebowanie na surowce i w konsekwencji na działania związane z ich dostarczeniem. Znacznie ograniczone przepływy pieniędzy, towarów i usług dotkliwie wpływają na kondycję polskich przedsiębiorców działających w branży transportowo-logistycznej. Dlatego funkcjonujące na rynku TSL przedsiębiorstwa zmuszone są do poszukiwania źródeł swojej przewagi w innych regionach świata.
Odzwierciedleniem tych zagadnień była III Międzynarodowa konferencja naukowa „Logistyka i bezpieczeństwo XXI wieku: człowiek, technologia, gospodarka”. Odbyła się ona 16 maja 2024 r. w siedzibie Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych w Mławie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie – Filii w Mławie. W kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości uczestnicy konferencji mieli okazję zgłębić główne problemy i zagrożenia występujące w branży TSL. Dostrzeżenie i określenie roli człowieka zaangażowanego w procesy logistyczno-transportowe i zapewnienie im bezpieczeństwa było punktem kulminacyjnym konferencji.
Wielowątkowość podejmowanej w trakcie konferencji tematyki znalazła swoje odzwierciedlenie w prezentowanej monografii. Zawiera ona opracowania przygotowane przez pracowników naukowo-dydaktycznych z różnych ośrodków akademickich oraz przedstawicieli praktyki gospodarczej. Tematyka prezentowanych opracowań w większości odzwierciedla różne zainteresowania autorów, co implikuje charakter publikacji. Poszczególne opracowania zgrupowane są w dwóch częściach odpowiadających wybranym wątkom merytorycznym. Treść pierwszej części stanowią opracowania na temat transportu. Natomiast tematyka drugiej części odnosi się do logistyki w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
(ze Wstępu)
Zobacz | Opis | Pobierz |
---|---|---|
![]() |