Konrad Juszczyk, Tworzenie korpusów multimodalnych do badania mowy języka i komunikacji międzyludzkiej

  • egz.
  • Cena netto: 0,00 zł 0,00 zł
  • Niedostępny

Wydanie I
Poznań 2024
Format 21x14,5 cm
ISBN 978-83-68006-08-7
DOI 10.48226/978-83-68006-08-7
ss. 176

język: polski

Publikacja jest pierwszą z serii: Biblioteka Metodologii Lingwistyki, pod redakcją Włodzimierza Lapisa i Konrada Juszczyka

Celem przewodnika jest przedstawienie procesu tworzenia korpusów multimodalnych na potrzeby badania mowy, języka i międzyludzkiej komunikacji multimodalnej. Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym wyjaśniamy czemu służą korpusy multimodalne i opisujemy je na przykładach projektów realizowanych przez grupę DiaGest i autora. W tym rozdziale opisano także metody badań komunikacji multimodalnej. Drugi rozdział dotyczy tworzenia korpusu nagrań, czyli zbierania danych od uczestników, wyboru aparatury oraz archiwizacji i anonimizacji nagrań. Szczególnie dużo miejsca poświęcono przetwarzaniu nagrań filmowych przy pomocy pakietu darmowego ffmpeg, którego komendy łatwiej i szybciej wykonać na dowolnej liczbie plików niż klikać w programach z interfejsem graficznym. Trzeci rozdział odpowiada trzeciemu etapowi tworzenia korpusu – przygotowaniu transkrypcji i anotacji zachowań komunikacyjnych. Omówiono tutaj wybrane funkcje ELANa – najbardziej popularnego programu do badań komunikacji multimodalnej oraz sposoby przetwarzania plików z ELANa przy pomocy darmowej biblioteki pympi-ling w języku Python. Przedstawiono także narzędzia konsorcjum CLARIN do automatycznej analizy jednostek języka i wspomniano o systemach anotacji zachowań komunikacyjnych. Przewodnik zamykają dwa krótkie rozdziały, jeden dotyczy udostępniania danych, a drugi jest krótkim podsumowaniem przewodnika. W pracy pokazano jak prowadzimy badania, ale nie opisano oczywiście wszystkiego, co robimy ani też nie uważamy, że podane rozwiązania są najlepsze. Czytelników znających inne rozwiązania zapraszamy do kontaktu z autorem. Wierzymy, że prezentacja praktyk badawczych będzie wsparciem dla przyszłych korpusowych badań mowy, języka i multimodalnej komunikacji międzyludzkiej.

(ze Wstępu)

Publikacja dostępna online w formacie pdf w poniższej zakładce

Załączniki

Zobacz Pobierz
konrad-juszczyk-tworzenie-korpusow-multimodalnych-do-badania-mowy-jezyka-i-komunikacji-miedzyludzkiej-edycja-online.pdf (6.2 MB)
spis-tresci.pdf (231.8 KB)

Polecane produkty