Konrad Juszczyk, Dialog dziecka z komputerem w procesie nauki czytania w języku obcym

  • egz.
  • Cena netto: 0,00 zł 0,00 zł
  • Niedostępny

Wydanie I
Poznań 2023
Format 21x14,5 cm
ISBN 978-83-68006-06-3
DOI 10.48226/978-83-68006-06-3
ss. 250

język: polski

Nauka czytania wspomagana komputerem zapewnia dziecku multimedialną i interaktywną formę kształcenia przez zabawę. Dostępne w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku programy uczące czytać to atrakcyjne gry oparte na animacjach, kolorowych ilustracjach i nagraniach prezentujących poprawne czytanie. Jednakże czytanie to proces interakcyjny, a interakcja jest podstawą dialogu. Dlatego nauka czytania aranżowana przez instruktora pozwala na trwałe opanowanie umiejętności związanych z czytaniem. Program komputerowy, w którym czytania naucza instruktor to Colorado Literacy Tutor (clt). Występująca w nim Wirtualna Nauczycielka – Marni nawiązuje dialog z dzieckiem, daje mu wskazówki i uczy je czytać.
clt jest prototypem programu do nauki czytania w języku angielskim i w innych językach (np. hiszpańskim czy polskim). Został stworzony w amerykańskim Center for Spoken Language Research (cslr) i udostępniony dla Centrum Przetwarzania Mowy i Języka (Center for Speech and Language Processing – cslp) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do testów w Polsce. Liczne wizyty założyciela clsr – Ronalda Cole’a – w cslp pozwoliły nie tylko na poznanie możliwości pakietu clt i założeń, na jakich oparte jest nauczanie czytania, lecz także zaowocowały konkretną współpracą naukową.
W oczekiwaniu na w pełni funkcjonalną wersję clt, która umożliwiałaby nauczanie czytania (w języku angielskim lub polskim) w polskiej szkole, postanowiono przetestować udostępniony prototyp w grupie polskich uczniów. Celem badania było wstępne sprawdzenie jak polskie dzieci poradzą sobie z ćwiczeniami czytania w clt oraz próba ustalenia przebiegu dialogu dziecka z komputerem w procesie nauki czytania w języku obcym.
Główny nacisk położono na takie przedstawienie wiedzy dotyczącej przyswajania języka, nauki czytania i języka angielskiego oraz interakcji z komputerem, by wyjaśnić kontekst w jakim dziecko nawiązuje dialog z Wirtualną Nauczycielką czytania. Założenie to wyznaczyło strukturę pracy.

(z Przedmowy)

Publikacja dostępna online w formacie pdf w poniższej zakładce

Załączniki

Zobacz Pobierz
konrad-juszczyk-dialog-dziecka-z-komputerem-w-procesie-nauki-czytania-w-jezyku-obcym-edycja-online.pdf (7.1 MB)
spis-tresci.pdf (192.7 KB)

Polecane produkty