Edmund Kownacki, Elementy gramatyki polskiej dla wszystkich

  • egz.
  • Cena netto: 47,62 zł 50,00 zł

Wydanie I
Poznań 2024
Format 14,5x21 cm
ISBN 978-83-68006-40-7
ss. 274

język: polski

Książka jest rodzajem podręcznika na poziomie popularnonaukowym. Podtytuł „dla wszystkich” ma być informacją, że korzystać z niego może każdy, bez względu na wykształcenie. Może to być uczeń starszej klasy szkoły podstawowej, szkoły średniej, nauczyciel, a także początkujący student filologii polskiej. Z powodzeniem mogą z niej korzystać logopedzi oraz obcokrajowcy uczący się języka polskiego.
Użycie w tytule słowa „elementy” ma informować czytelnika o tym, że omówione są w tej książce tylko niektóre, ale najważniejsze właściwości polskiej gramatyki. Znajdują się w niej również informacje dotyczące poprawnego użycia poszczególnych form i zwrotów, ponieważ autor wychodzi z założenia, że gramatyka, stanowiąc zbiór reguł opisujących system danego języka, nie może uciekać od wypracowanych w ciągu wieków zasad ich stosowania. Mając na uwadze praktyczny cel książki, wszystkie przedstawione w książce zagadnienia autor objaśnia licznymi przykładami.
Część I książki poświęcona jest wymowie, czyli zależności pomiędzy układem narządów mowy a barwą poszczególnych głosek. Znalazła się tutaj również – w wersji uproszczonej – problematyka kształtowania się polskiej pisowni na przestrzeni wieków. Autor wyszedł bowiem z założenia, że jest to historia dosyć frapująca i niekoniecznie skomplikowana w takim stopniu, aby uniemożliwić jej zrozumienie. W cz. II osobne miejsce zajmuje problematyka związana z akcentem, wyrazowym (dynamicznym) i zdaniowym (logicznym). Część III poświęcona jest powstawaniu i budowie nowych wyrazów, czyli słowotwórstwu. Czytelnik znajdzie tutaj m.in. objaśnienia takich pojęć, jak: wyraz podstawowy i pochodny, rdzeń wyrazu, formanty, rodzina wyrazów, a także rodzaje wyrazów złożonych. Część IV zawiera charakterystykę tzw. części mowy, czyli rzeczowników, czasowników, przymiotników, zaimków, liczebników, przysłówków, przyimków, spójników oraz partykuł i wykrzykników. Część V poświęcona jest tzw. częściom zdania, czyli składni. Opisana jest tutaj funkcja, jaką pełnią poszczególne wyrazy w większych formach wypowiedzi, a także znajdzie tutaj czytelnik kryteria, na podstawie których wyróżnia się różne rodzaje zdań.

Polecane produkty